Mój dziesiąty bezpłatny dyżur psychologiczny
Dyżur psychologiczny 17 grudnia 2021 , tuż przed Świętami Bożego Narodzenia – nie dziwi mnie zatem fakt, że dominuje temat Świąt i związanego z nim stresu, jaki mają najczęściej kobiety. To właśnie one tego dnia dzwoniły najczęściej, pytając „ JAK NIE ZWARIOWAĆ NA ŚWIĘTA ?”
Często zadawane pytania to : co powinnyśmy zrobić , gdzie pojechać na Święta, do której rodziny, tak aby nie urazić ani jednej , ani drugiej strony ? Nie możemy przecież ignorować swoich obowiązków, zobowiązań i powinności. Uważały, że muszą zadbać o rodziców, dzieci, męża, a gdzie w tym wszystkim są te kobiety , ich pragnienia, ich potrzeby …?
Jaki widzę w tym problem i dlaczego chcę o tym napisać ?
Otóż od lat obserwuję jak temat ten wraca również podczas terapii w gabinecie u moich pacjentek. Jak kobiety kompletnie zapominają o sobie i w dodatku są wobec siebie nadmiernie krytyczne. Nie mają o sobie niestety dobrego zdania. Ostatnie międzynarodowe badania pookazują, że my Polki jesteśmy jednymi z najbardziej krytycznych wobec siebie kobiet na świecie. A przecież jesteśmy mądre, piękne, pracowite, zaradne i czas to zauważać.
Dlatego na pytania kobiet podczas dyżuru, co robić ? -odpowiadałam : zacznijmy od odpuszczania sobie pewnych spraw. Przestańmy dążyć do perfekcji. Za wszelką cenę chcemy stworzyć cudowne, obfite Święta, a później do ostatniej chwili walczymy w kuchni, próbując jednocześnie ogarnąć mieszkanie i pakując ostatnie prezenty. Po co ? Jak dotąd świat się nie zawalił z powodu braku pierogów, czy kutii. Przeciwnie, jedzenia zawsze jest za dużo. Dlatego , jeżeli nawet jeden dzień sobie odpuścisz, zrobisz bardziej przyjemnościowy, to dom nie zarośnie brudem. Nie stawiajmy sobie tej poprzeczki ze sprzątaniem tak wysoko. Jeśli nie mam siły , żeby gotować 12 potraw na Święta, to albo mogę kupić coś gotowego, albo rozdzielić prace w rodzinie, nie wszystko muszę robić sama. Nie próbuj być wszechmogąca. Ustal, na czym ci naprawdę zależy. Na obfitym jedzeniu , porządku, czasie z najbliższymi ? Wybierz to, co dla ciebie najważniejsze, resztę , odpuść. Nie stawaj na głowie , żeby było perfekcyjnie, wystarczy, że będzie normalnie : bez skrajnego zmęczenia, nerwów i frustracji, że coś poszło nie tak, jak sobie życzyłaś . Bo co komu z 12 potraw, lśniącego domu, jak nikt do nikogo się nie odzywa, każdy ma już dosyć terroru i tego przedświątecznego stresu. Zastanówmy się również nad tym, czy najważniejsze jest dla mnie , aby wypełnić te wszystkie zobowiązania, te wszystkie powinności, spełnić te wszystkie role, czy , żeby być szczęśliwą .Może przyjemniej byłoby, zamiast poddawać się temu całemu świątecznemu stresowi, pomyśleć o tym, co nam w tym roku wyszło ? W jakich sytuacjach daliśmy sobie radę , a było tego trochę, prawda ?
Zacznijmy też w końcu doceniać to co robimy. Często w gabinecie stosuję takie ćwiczenie , które wykorzystałam również podczas dyżuru . Mówię, zobacz, co byś powiedziała swojej najlepszej przyjaciółce, gdyby była na Twoim miejscu ? I wtedy okazuje się , że jak do przyjaciółki, to powiedziałybyśmy z czułością , że ją podziwiamy za siłę i pracowitość, ale jednocześnie współczujemy jej. Namawiamy, by nie brała tyle na siebie. Pewnie doradziłybyśmy, aby podzieliła obowiązki pomiędzy innych członków rodziny. Chodzi w tym wszystkim o to, żeby dbając o innych , pamiętać, że też jest się ważną. Skorzysta na tym cała rodzina, gdyż zrelaksowana mama, rzadziej zrobi awanturę, jest uśmiechnięta i wprowadza radosną atmosferę, a przecież o to chodzi na Święta, o bycie razem, o bliskość i życzliwość. Tego właśnie życzę, aby spojrzeć teraz tak po nowemu na siebie. Bądźmy dla siebie życzliwe, zobaczmy jak wiele w życiu robimy, jak wiele jesteśmy warte. Nauczmy się samowspółczucia, czyli akceptacji również dla własnych wad, słabości, potknięć i porażek, bo to pozwala uwolnić się od samokrytycyzmu i pójść naprzód.
Życzę Wszystkim Czytelnikom Poloniki Pięknych i Radosnych Świąt ,
a w Nowym Roku WIĘCEJ MIŁOŚCI I AKCEPTACJI DLA SIEBIE.
MMag. Elwira Dubas
Psycholog, Terapeuta rodzinny i par,
Trener , Master Coach
Tagi:dyżur psychologa, dyżur psychologiczny, dyżur psychoterapeuty, dyżur terapeuty, pomoc psychologa, pomoc psychologiczna, pomoc psychoterapeuty, psycholog, psychoterapeuta, psychoterapia, terapeuta, terapia