Mój dwudziesty czwarty bezpłatny dyżur psychologiczny

Temat znany jak świat światem, przewijający się nawet w żartach, bo kto nie słyszał kawału o teściowej. Jednakże czasami nie wszystkim jest do śmiechu: narzekają teściowe, męczą się synowe. I jak do tego podejść ?

Zawsze jak dzwoni lub przychodzi do gabinetu jedna z tych stron, staram się zrozumieć jedną, ale także wziąć pod uwagę tą, której akurat nie ma, a spadają na nią wszystkie gromy.

Tak też było w trakcie ostatniego dyżuru psychologicznego, podczas którego akurat miałam ,między innymi ,dwa telefony , jeden od teściowej , a drugi od synowej. Postanowiłam zatem, że odniosę się do tego tematu.

Rzadko zdarza się, aby dla matki syna, jego wybranka była wystarczająco dobra. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale większość matek oczekuje dla swojego dziecka IDEALNEGO PARTNERA, a takich przecież po prostu nie ma i należy porzucić w ogóle takie fantazje i mrzonki.

Kiedy już dziecko postawi na swoim i weźmie ślub, to rodzice często mają nadzieję, że nic się nie zmieni, dalej będą mamą , ojcem, tylko teraz ich dziecko będzie miało kogoś, tak jak kiedyś miało kolegę, czy koleżankę. Tymczasem, kiedy powstaje nowa rodzina, zmienia się układ sił na całym rodzinnym polu. Aby ta rodzina była szczęśliwa, musi się wyodrębnić, mieć swoje własne zasady, nawyki i wiedzieć, że teraz to oni są tą nową komórką społeczną, która sama stanowi o sobie. To małżonkowie mają określić , co jest w rodzinie najważniejsze dla nich i to oni mają decydować w tych wszystkich sprawach. W efekcie zmienia się rodzaj ich relacji z rodzicami- w nowej rodzinie nie mają oni już decydującego głosu. Teraz mają słuchać siebie wzajemnie i podejmować decyzje obopólnie.

W tym momencie szczególnie trudna sytuacja powstaje między matką mężczyzny a jego żoną, budowana wokół pytania „ Czyj on teraz jest ?„. Każda z nich chciałaby być najważniejszą. I teraz, jeżeli nie przyjmiemy , że to jest zupełnie nowe rozdanie ról, walka kobiet stanie się nieunikniona, a jej front przebiega często przez serce mężczyzny. Część mężczyzn próbuję się wtedy wycofać z obstrzału , na zasadzie : „ Załatwcie to między sobą, ja się nie będę w to wtrącał .” Niestety to nie jest rozwiązanie , gdyż mężczyzna właśnie musi rozstrzygnąć, jak przebiega nowy układ zależności.

Matka nadal jest pierwsza, ale właśnie jako matka, jednak kobietą mojego życia jest teraz żona i to z nią tworzę nową rodzinę, dlatego to ona ma stać się tą najważniejszą. Gorzej, jeśli matka nie potrafi się wycofać i stawia synowi ultimatum :” Albo ja jestem tą najważniejszą, albo ona. „ Szczególnie trudno przyjąć nową rolę matkom, które postawiły na syna, traktują go jako najważniejszego mężczyznę w życiu. Dzieje się tak często , jeśli kobieta nie ma już męża i sama wychowuje syna lub , kiedy w związku jej się nie układa i wtedy wszystkie uczucia przelewa na syna. W myśl zasady : „ Może nie wiedzie mi się w pracy, w małżeństwie, ale mój syn świadczy o mnie. A tu pojawia się jakaś złodziejka i mi go zabiera „. To słowa, które nader często słyszę .

Czasem zaś to synowa bywa poraniona ie, że teściowa wszystko robi przeciwko niej, ciągle ją krytykuje. Domaga się więc od męża, by jej bronił, by oficjalnie stanął po jej stronie.

Czasami trudności dotyczą nie tylko teściowej. Nadal są rodziny, gdzie panuje patriarchat. I teść wyobraża sobie, że po małżeństwie syna czy córki nic się nie zmieni, po prostu do jego armii trafi jeszcze jeden żołnierz, próbuje wtedy włączyć synową w szeregi rodziny. A oni albo się podporządkują, albo on im pokaże. To również bardzo ciężka sytuacja , w której pomóc może tylko bunt.

Oczywiście są sytuacje, w którym teściom trudno nie interweniować, gdy widzą krzywdę swojego dziecka, przemoc lub nadużycia. Tak, w takich sytuacjach taka ingerencja jest jak najbardziej wskazana i uzasadniona. Często jednak teściowie są nadwrażliwi i takie wtrącanie się nie ma racji bytu , gdyż może przynieść tylko szkody młodym małżonkom.

Podsumowując polecam zawsze rozmawiać ze sobą i wyjaśniać konflikty, pamiętając jednak o wyznaczaniu i przestrzeganiu swoich granic. To zawsze lepsze niż darcie kotów z teściami , gdyż cierpią na tym wszystkie zainteresowane osoby i nikt nie wychodzi z tego konfliktu bez szwanku.

 

MMag. Elwira Dubas

Psycholog, Terapeuta rodzinny i par,

Trener , Master Coach

Tagi:, , , , , , , , , , ,

Możliwość komentowania została wyłączona.

Psychoterapia online

Psycholog skype Wiedeń - terapeuta rodzin, terapia par i terapia małżeństw

Zapraszamy do skorzystania z oferty psychoterapii online – za pośrednictwem wideorozmowy Skype.

Psychoterapia on-line skierowana jest do osób, które z różnych względów (pobyt za granicą, przyczyny zdrowotne, potrzeba elastycznych terminów sesji) nie mogą skorzystać z terapii bezpośrednio w gabinecie. Psychoterapia przez Skype daje tym osobom możliwość uzyskania pomocy psychologicznej. Choć psychoterapia on-line / psycholog przez internet / psycholog przez Skype funkcjonuje od niedawna (pod różnymi nazwami) i wygłaszane są na jej temat sprzeczne opinie, to posiada ona swoje zalety:

  • Możliwość terapii w języku ojczystym dla osób przebywających za granicą
  • Możliwość uzyskania wsparcia bez konieczności wychodzenia z domu
  • Możliwość ustalenia dogodnego dla siebie terminu
  • Możliwość psychoterapii dla osób z problemami zdrowotnymi lub inwalidztwem

Psychoterapia online - zasady

  • Psychoterapia online odbywa się w postaci wideorozmowy (Skype) – adres do kontaktu otrzymasz po opłaceniu sesji.
  • Warunkiem odbycia sesji przez Skype’a lub telefon jest wcześniejsze wniesienie opłaty na konto.
  • Kontakt podlega zasadzie poufności, co oznacza, że treść sesji nie jest udostępniana osobom postronnym
  • Osoby które pozostają w psychoterapii przez Skype’a zachęcam do cyklicznego kontaktu w gabinecie, jeżeli tylko jest to możliwe.

 Psychoterapia przez Internet - wymagania sprzętowe:

  • Program Skype - jeżeli go nie masz pobierz Skype'a ze strony producenta
  • Komputer, mikrofon, słuchawki, kamera video
  • Internet. Szybkie i stabilne łącze z Internetem